W minioną sobotę 02 grudnia na pływalni AQUA Żyrardów  odbyły się Mistrzostwa Żyrardowa w Sportowym Ratownictwie Wodnym, w których wystartowało 65 zawodników. Organizatorem zawodów było Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz AQUA Żyrardów , a patronatem objął je Prezydent Żyrardowa Pan Wojciech Jasiński .

Celem zawodów oprócz sportowej rywalizacji było  doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego pozwalających organizować pomoc i ratować życie osobom, które uległy wypadkowi na wodach  oraz  promocja bezpiecznego i aktywnego wypoczynku nad wodami. Zawodnicy startowali w trzech konkurencjach : pływanie pod przeszkodą, holowanie manekina i akcja z pasem ratowniczym na dystansach,50 i 100 m. W zawodach brali udział nie tylko ratownicy wodni, chodziło bowiem również o to, aby zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania tej ciekawej dyscypliny sportowej. Dla najmłodszych przygotowano proste konkurencje z użyciem podręcznego sprzętu ratowniczego. W czasie trwania zawodów instruktorzy ratownictwa medycznego  nauczali udzielania pomocy przedmedycznej, była również możliwość ćwiczenia na fantomach.  Dziękujemy zgromadzonej na trybunach publiczności, która zagrzewała do walki zawodników i oklaskiwała zwycięzców . Najlepsi zawodnicy otrzymali medale i dyplomy, natomiast wszyscy zawodnicy brali udział w losowaniu 30  maseczek do podawania oddechów zastępczych.  W klasyfikacji generalnej wyłoniono najwszechstronniejszych sportowych ratowników wodnych roku 2017, których okolicznościowymi statuetkami udekorował Prezes AQUA Żyrardów Pan Ryszard Adamiak.

Rocznik 2010/2009 – Jagna Miklasz i Grzegorz Włodarczyk
Rocznik 2008/2007 – Maja Korabiewska i Kosma Mastalerz
Rocznik 2006/2005 – Weronika Różewska  i   Bartosz Micewicz
Rocznik2004/2003 – Hanna Kierzkowska   i  Dawid Towarek
Rocznik 2002/2001– Jakub Nowakowski                     

Po zakończeniu zawodów ratowniczych, organizatorzy przygotowali konkurencję dla „twardzieli” wyścig open  na dystansie 1500 m . Wyścig  był rekompensatą za Maraton Pływacki Zalew Żyrardowski, który ze względu na rozpoczęte  prace budowlane ,  nie mógł się w tym roku odbyć. Zwycięzcy zostali uhonorowania okolicznościowymi statuetkami , dyplomami oraz nagrodami .

Wśród kobiet zwyciężyła  Oliwia Ciećwierska  przed Agnieszką Owczarek , wśród panów bezkonkurencyjny był Jakub Nowakowski  , który pokonał dystans 1500 m w czasie 19:56,22  s. , kolejne miejsca zajęli Dawid Towarek, Bartosz Kowalczyk i  Sebastian Litewnicki.