Przed nami 30 dni walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2022

Już 1 czerwca rozpoczęła się walka o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W IV edycji Rowerowej Stolicy Polski udział zapowiedziało aż 56 miast.

Już po raz czwarty zapraszam całą Polskę do wsiadania na rowery. To nie tylko tańsza i zdrowsza forma poruszania się po miastach, ale także świetny sposób spędzania czasu wolnego. Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski ma charakter symboliczny, jednak każdy z nas ma w sobie ducha rywalizacji. Włączcie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, wybierzcie swoją drużynę i kręćcie kilometry dla siebie i dla swoich miast. Na zachętę, dobrych wyników życzę debiutantom: Zielonej Górze, Zduńskiej Woli, Legnicy, miastom: Żyrardów i Pruszków – mówi prezydent Rafał Bruski

Przez 30 czerwcowych dni, 56 miast: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko – Biała, Chełm, Chorzów, Elbląg, Ełk, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kędzierzyn – Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Legnica, Leszno, Łomża, Metropolia Bydgoszcz, Mysłowice, Nowy Sącz, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piła, Piotrków Trybunalski, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Skarżysko-Kamienne, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Tarnów, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory i Żyrardów wraz ze swoimi mieszkańcami będą walczyć o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Rowerowa Stolica Polski jest organizowana przez miasto Bydgoszcz już po raz czwarty, w tym roku możemy mówić o kolejnej rekordowej liczbie samorządów, które przystąpiły do tego projektu.

Bezpłatna aplikacja Aktywne Miasta

Aby wziąć udział w zabawie wystarczą dwa przedmioty: rower i smartfon. W tym drugim instalujemy darmową aplikację Aktywne Miasta, w której dołączamy do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski – czerwiec 2022”. Następnie wybieramy drużynę, dla której będziemy zbierać przejechane kilometry – do wyboru 56 miast, które potwierdziły udział w rywalizacji. Aby jeszcze lepiej motywować się do wsiadania na nasz jednoślad przygotowaliśmy podgrupy – są to np. zakłady pracy i szkoły. Znajdź swoich znajomych i walczcie o Puchar razem. Więcej o funkcjach aplikacji na www.aktywne.miasta.pl  

Nagrody dla najlepszych

Ale rywalizacja to nie tylko Puchar widniejący w gablocie urzędów miast, to także szansa na nowe stacje naprawy rowerów – dla najlepszych trzech miast oraz wyróżnienia indywidualne: vouchery w wysokości 1, 1,5 i  2 tys. zł do centrumrowerowe.pl oraz zestawy kosmetyków od Fale Loki Koki.

W Żyrardowie upominki dostaną 3 kobiety oraz 3 mężczyzn, którzy przejadą w trakcie rywalizacji największą liczbę kilometrów.

Sprawiedliwe zasady

Aby w RSP każde z miast miało równe szanse, stosujemy specjalny przelicznik przejechanych kilometrów w stosunku do liczby mieszkańców. Dzięki temu każde z miast zarówno te duże jak Metropolia Bydgoszcz, Poznań, czy Białystok walczą na równi z mniejszymi miastami.

W Żyrardowie zachęcamy uczniów i nauczycieli do włączenia się także w rywalizację szkół podstawowych – która szkoła wykręci najlepszy wynik?

1 czerwca wsiadamy na rowery!

Organizatorem lokalnym jest Miasto Żyrardów.

Partnerem lokalnym jest Stowarzyszenie Żyrafa Żyrardów.